Zmiany, zmiany, zmiany … Bez przeszkód zarejestrujemy samochód z Anglii!

Przejdź do treści

Zmiany, zmiany, zmiany … Bez przeszkód zarejestrujemy samochód z Anglii!

AMBER
Opublikowane według Amber w Bezpieczeństwo · 11 Luty 2016
Tags: FundacjaPomocyOfiaromWypadkówDrogowychkierownicapolewejstroniekierownicapoprawejstronie


Mimo, że projekt budził wiele wątpliwości ze względów bezpieczeństwa, nowe przepisy weszły w życie! W sobotę, 15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie dopuszczające do rejestracji samochody z kierownicą fabrycznie zamontowaną po prawej stronie. Nie znaczy to jednak, że na właścicielu tzw. anglika nie będą ciążyć inne obowiązki.
Zanim jednak wyruszymy na polskie drogi, będziemy musieli odwiedzić stację diagnostyczną i uzyskać poświadczenie, że:
  1. prędkościomierz samochodu jest wyskalowany w km/h (lub jednocześnie w km/h i mph
  2. światła i lusterka zostały dostosowane do ruchu prawostronnego
  3. wymienione zostały przednie światła oraz tylne światła przeciwmgielne
Dopiero w chwili, gdy uzyskamy takie zaświadczenie będziemy mogli udać się do wydziału komunikacji i tam zarejestrować samochód.
Źródło: moto.onet.pl
Jakie zagrożenia wynikają z dopuszczenia możliwości rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie?

Eksperci jednak ostrzegają, że zdecydowanie więcej problemów będzie sprawiało użytkowanie takich aut, w szczególności podczas wymijania. Kierowca siedzący po prawej stronie (w ruchu prawostronnym, który obowiązuje w Polsce) nie jest w stanie w pełni kontrolować sytuację na drodze. W takich sytuacjach kierowca ma ograniczoną widoczność, dlatego chcąc wyprzedzić duży samochód, ciężarówkę lub TIR- a będzie musiał połową samochodu wyjechać na przeciwległy pas ruchu, tym samym będzie stanowił zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Ponadto cała infrastruktura drogowa nie jest przystosowana do obsługi kierowców siedzących po prawej stronie, tj.: bramki na autostradach, na parkingach, obsługa w restauracjach typu drive-through.

Warto się  jednak zastanowić czy na stan bezpieczeństwa drogowego ma wpływ po której stronie jest kierownica w aucie, czy raczej dużo większe znaczenie powinnyśmy przypisywać kierowcy i jego doświadczeniu?0
recenzje

Wróć do spisu treści