Jazda na rowerze z dzieckiem – przepisy

Rozliczenia
Przejdź do treści

Jazda na rowerze z dzieckiem – przepisy

Fundacja Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych
Opublikowane według Amber w Przepisy · niedziela 27 Paz 2019
Tags: Jazdarowerrowerzezdzieckiemdzieckokaskpieszyprzepisyruchdrogowyprzewózdziecirowerzystawypadki
Jazda na rowerze jest bez wątpienia przyjemną formą spędzania czasu, zwłaszcza jeżeli na przejażdżkę możemy zabrać swoją rodzinę. Zanim jednak wyruszymy na ulicę z dziećmi, należy zapoznać się z przepisami ruchu drogowego dotyczącymi małych rowerzystów. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo swoje i przede wszystkim swoich najbliższych oraz unikniemy otrzymania mandatu.
Dziecko tak samo, jak osoba dorosła jest uczestnikiem ruchu drogowego. W świetle przepisów należy rozgraniczyć wiek najmłodszych rowerzystów na trzy grupy:
– dziecko do 7 lat,
– dziecko od 7 do 10 lat,
– dziecko od 10 do 18 lat.
W każdym z podanych przedziałów wiekowych obowiązywać będą inne rozporządzenia, które warto, aby każdy rodzic znał, zanim wyjedzie na ulicę ze swoją pociechą lub jeżeli pozwoli mu pedałować samodzielnie.Przewożenie dzieci na rowerze do lat 7
Co na ten temat mówią przepisy ruchu drogowego? Otóż jeżeli dziecko nie skończyło 7 roku życia, może być ono przewożone. Służyć ma do tego specjalny fotelik na rower  – Art. 33. Ust. 2. Kodeksu drogowego:
Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę”.
Od tego momentu jest ono pasażerem dorosłego rowerzysty,  wiec jazda rowerem po chodniku jest zabroniona. Przepisy prawa o ruchu drogowym dopuszczają jednak pewne wyjątki. Art. 33. Ust. 5. Kodeksu drogowego mówi jasno:
„Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6”.Przyczepka do roweru to sposób na przewożenie dzieci, nawet takich kilkumiesięcznych. Jest to całkowicie legalny sposób, regulowany normami prawnymi. Art. 63. Ust. 3. Kodeksu drogowego brzmi:
Zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym że dopuszcza się przewóz:
(…)
4) dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy”.

Jednak i tutaj, wybierając się na wycieczkę, nie możemy poruszać się po chodniku.
Jako dorośli musimy pamiętać, że jazda na rowerze z dzieckiem w foteliku lub w przyczepce wymaga korzystania ze ścieżki rowerowej lub jezdni.  Dodatkowo, kiedy chcemy przejść na drugą stronę jezdni po pasach, należy zsiąść z jednośladu.Jeżeli natomiast dziecko nie skończyło 7 lat, a potrafi samodzielnie jeździć na rowerze, może ono poruszać się po chodniku. Dlaczego? Traktowane jest ono jako pieszy, ale może poruszać się po nim tylko pod opieką osoby powyżej 10 roku życia. Wymagana jest również karta rowerowa, którą powinien posiadać przy sobie opiekun, jeżeli nie jest pełnoletni. Ciekawostką jest, że nie musi on być w danym momencie rowerzystą, lecz towarzyszącym dziecku pieszym. Dziecko do 7 roku życia, jadące na rowerze może przejeżdżać przez przejścia dla pieszych bez obowiązku schodzenia z jednośladu. Co więcej, jeżeli chce skorzystać ze ścieżki rowerowej, musi skończyć 10 lat.
Jazda na rowerze z dzieckiem w wieku od 7 do 10 lat
Ustawodawcy nie sprecyzowali jasno konkretnych przepisów dla dzieci będących w takim przedziale wiekowym. Faktem jest, że większość dzieci w tym wieku swobodnie przemieszcza się na rowerze i ma już wybrany swój jednoślad. Jednak w świetle Kodeksu drogowego, podobnie jak w najmłodsza grupa wiekowa, takie osoby są pieszymi i muszą poruszać się po chodniku, ale tylko pod opieką. Dzieci od 7 do 10 lat nie mogą korzystać z jezdni. Dla nich również nie jest przeznaczona ścieżka rowerowa. Przepisy dopuszczają jazdę po niej, jeżeli rowerzysta skończy 10 rok życia. Pedałujący dorosły wraz z samodzielnie jadącym dzieckiem, będącym w takim wieku, może jechać chodnikiem, lecz jego obowiązkiem jest ustępować pieszym.Dzieci i młodzież od 10 roku życia są pełnoprawnymi rowerzystami

Dziecko, które skończyło 10 rok życia musi zdać egzamin na kartę rowerową, aby jeździć na rowerze bez opieki. Dokument ten jest ważny do uzyskania pełnoletności. Może ono od tej pory korzystać ze ścieżki rowerowej, ale nie może przejeżdżać przez pasy. Jednoślad musi przeprowadzić na drugą stronę. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Rower dla dziecka powinien posiadać niezbędne wyposażenie, aby był dopuszczony do jazdy po drogach publicznych i ścieżce. Mamy na myśli tutaj oświetlenie,  odblaski oraz sprawne hamulce. Przepisy nie mówią nic o konieczności jazdy w kasku ochronnym. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo i traktować kask rowerowy dla dzieci jako obowiązkowy element wyposażenia młodego użytkownika dwóch kółek.
Wróć do spisu treści