Nowe dane dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce

Rozliczenia
Przejdź do treści

Nowe dane dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce

Fundacja Amber
Kwestia zapinania pasów bezpieczeństwa od zawsze budzi żywiołową dyskusję. Nie jest to wynalazek w 100% chroniący od jakichkolwiek uszkodzeń ciała. Niemniej jednak właściwe stosowanie pasów bezpieczeństwa- zapinanie w prawidłowy sposób, umożliwia im spełnienie swojej funkcji i zwiększa realną szansę przeżycia. Przede wszystkim ochraniają one przed uderzeniem z wnętrzem kabiny oraz wpływają na zmniejszenie niekorzystnego działania związanego z przeciążeniem.

Raport opublikowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przedstawia dane dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce.
  • 83% kierowców i 87% pasażerów z przodu zapina w Polsce pasy bezpieczeństwa w samochodach osobowych. Na tylnych siedzeniach pasy zapina już tylko nieco ponad połowa pasażerów.
  • Z zapiętymi pasami częściej jeździmy na drogach krajowych i w dużych miastach (ponad 85% wszystkich osób siedzących w pojeździe). Wraz z klasą drogi poziom zapinania pasów spada i na drogach powiatowych wynosi już tylko 66%.
  • Nieco częściej pasy stosują także kobiety niż mężczyźni (85% w porównaniu do 81%), a w porównaniu do innych grup wiekowych pasy zdecydowanie rzadziej zapinają osoby młode w wieku ok. 18-24 lat (73%).
W innych pojazdach stopień zapinania pasów był zdecydowanie niższy i wynosił:
  • w samochodach ciężarowych – 36%,
  • w ciężarowych z przyczepą – 54%,
  • w samochodach dostawczych – 66%,
  • w taksówkach – 26%

Źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu DrogowegoŹródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Co istotne, w porównaniu do wyników badań prowadzonych w Polsce w 2008 r. stwierdzono trend rosnący. W 2013 roku stopień zapinania pasów jest o ok. 6% wyższy, jednak ciągle odbiega od większości krajów UE, gdzie w samochodach osobowych poziom zapinania pasów jest wyższy i tylko dla kierowców i pasażerów siedzących z przodu wynosi powyżej 90%Pełen raport z badań realizowanych na zlecenie
Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
w ramach projektu badawczego pn. „
Opracowanie metodologii badań i koncepcji systemu monitorowania wybranych zachowań uczestników ruchu drogowego na sieci drób w Polsce wraz z przedstawieniem rekomendacji wdrożeniowych” , znajdą Państwo pod poniższym linkiem – Raport – pasy bezpieczeństwa

Źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


0
recenzje

Wróć do spisu treści