PODSUMOWANIE AKCJI „ZNICZ” 2014

Rozliczenia
Przejdź do treści

PODSUMOWANIE AKCJI „ZNICZ” 2014

Fundacja Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych
Opublikowane według Źródło: Policja w Bezpieczeństwo · poniedziałek 10 Lis 2014
Tags: 2014rokAkcjazniczAmberFundacjaPomocyOfiaromWypadkówDrogowychjazdapodwpływemalkoholuliczbaofiarliczbawypadkówpodsumowaniaPolicjaRannistatystykiwypadkidrogowe


Jak co roku przedstawiamy podsumowanie z tegorocznej akcji „Znicz”, która trwała od piątku 31 października, do poniedziałku 3 listopada. W porównaniu do ubiegłego roku, statystyki prezentują się nieco lepiej. W ciągu trzech dni na drogach doszło do 196 wypadków, w których śmierć poniosło 20 osób, a 252 osoby zostały ranne.

Poza liczbą wypadków i ofiar śmiertelnych najbardziej przeraża liczba kierowców, którzy zostali przyłapani na jeździe po alkoholu. Zatrzymano aż 910 nietrzeźwych kierowców. A to tylko wierzchołek góry lodowej – z pewnością nie wszystkich, którzy jechali w tym czasie w stanie nietrzeźwości, udało się wychwycić podczas akcji „Znicz”. W ubiegłym roku 2013, w czasie trwającej 4 dni akcji „Znicz” na polskich drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych.


Jak zawsze, podczas tego typu akcji o bezpieczeństwo kierowców i przestrzeganie przez nich prawa dbało kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy Policji, wspieranych przez Straż Miejską, Żandarmerię i Służbę Ochrony Kolei. Policjanci kontrolowali przede wszystkim prędkość, z jaką jadą kierowcy, stan techniczny aut i m.in. sposób przewożenia dzieci. Na pobłażliwość w żadnym wypadku nie mogli liczyć ci, którzy zasiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu.
O przestrzeganiu przepisów powinni pamiętać również piesi. Choć od zmiany prawa minęły już dwa miesiące, wciąż wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z nowego obowiązku posiadania elementów odblaskowych. Obecnie pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasków można otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.
Źródło: Policja0
recenzje

Wróć do spisu treści