Nowe dane dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych

Rozliczenia
Przejdź do treści

Nowe dane dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych

Fundacja Amber
Opublikowane według Amber w Bezpieczeństwo · 9 Luty 2016
Tags: FotelikidziecięceFotelikiochronneFundacjaPomocyOfiaromWypadkówDrogowychKRBRD
W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym” (art. 39 ust. 3 u.p.o.r.d.).

W myśl tego artykułu każdy kierowca, który przewozi w samochodzie dzieci, powinien zadbać o ich bezpieczeństwo. W związku z powyższym należy pamiętać o tym, iż dziecko powinno być przewożone jedynie w specjalnym foteliku ochronnym.
Dlaczego dziecko powinno siedzieć w foteliku ochronnym?
  • nie pozwala to mu na przemieszczanie się we wnętrzu samochodu.
  • zabezpiecza przed skutkami hamowania,
  • redukuje obrażenia w trakcie kolizji czy wypadków.
Z najnowszych danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że 88% dzieci przewożonych jest w Polsce w fotelikach i innych urządzeniach zabezpieczających. Najwyższy stopień stosowania tego typu urządzeń zaobserwowano wśród najmłodszych dzieci (0-3 lata) – 92%. W pozostałych grupach wiekowych wyniósł on ok. 85-87%. Dzieci w urządzeniach zabezpieczających częściej przewozimy na drogach krajowych i w dużych miastach (ponad 90% przypadków). Wraz z klasą drogi poziom stosowania ten spada i na drogach powiatowych wynosi już tylko 75%. W porównaniu do ostatnich tego typu badań, które były przeprowadzone w 2008 r. poziom stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci poprawił się o ok. 4%.
Przepisy dotyczące zachowania szczególnego bezpieczeństwa przy przewożeniu dzieci, obowiązują również w innych krajach europejskich. W Austrii, na Cyprze, w Irlandii, Grecji, Niemczech czy Portugalii dzieci do 12 roku życia w ogóle nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu samochodu. Natomiast,  w Czechach, we Francji, Szwecji, w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech dzieci mogą być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym, czy to na przednim czy tylnym siedzeniu.
W Polsce za naruszenie tych przepisów grozi mandat karny w wysokości 150 zł, a także 3 punkty karne. Pamiętajmy jednak, iż największą karą za brak odpowiedniego zabezpieczenia może być kalectwo lub śmierć dziecka na skutek odniesionych obrażeń.


Foteliki dziecięce raport KRBRD
Badania stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci w Polsce, przeprowadzili na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD, eksperci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej przy okazji zeszłorocznych pomiarów prędkości. Badania prowadzone były jednocześnie z obserwacją stosowania pasów bezpieczeństwa.
0
recenzje

Wróć do spisu treści