Samochody z kierownicą po prawej stronie w ruchu prawostronnym

Rozliczenia
Przejdź do treści

Samochody z kierownicą po prawej stronie w ruchu prawostronnym

Fundacja Amber
Opublikowane według Amber w Samochody · 11 Luty 2016
Tags: ACanglikFundacjaPomocyOfiaromWypadkówDrogowychkierownicapolewejstroniekierownicapoprawejstronieOCpomocofiaromstatystykiwypadkidrogowe


Oczywiście największym problemem jest rozwaga. Już od wielu lat kierowcy samochodów RHD (ang. Right Hand Drive) poruszają się po naszych drogach. Są to zwykle Polacy, którzy mieszkali w Wielkiej Brytanii i tam nabyli auto. Wielu z nich dość dobrze radzi sobie na naszych drogach. Jednak większość zapewnia, że jazda „anglikiem” jest trudniejsza i wymaga więcej uwagi oraz lepszego skupienia do drodze.
Kolejnym problemem jest brak przepisów, które narzucałyby obowiązek posiadania systemu, który zamocowany po lewej stronie (przy słupku „A”), polepszałyby widoczność. Ustawodawca pozostawia w tej sprawie całkowitą dowolność. Pragniemy jednak zachęcić wszystkich właścicieli samochodów z kierownica po prawej stronie do ich kupna i stosowania. Najtańsze systemy lusterek peryskopowych można nabyć już za około 150 złotych. Nie są to duże koszty, a znacząco polepszamy bezpieczeństwo nasze, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.Bez wątpienia w Polsce znajdą się chętni na zakup „anglików”. Jednak entuzjazm nieco ostudzają firmy ubezpieczeniowe. OC dla tego typu pojazdów jest znacznie droższe. W zależności od firmy składka może być nawet dwa razy wyższa w stosunku do samochodów LHD (ang. Left Hand Drive)!
Pojawia się zatem pytanie, dla kogo samochody z kierownicą po prawej stronie są łakomym kąskiem? W dużej mierze nowe przepisy ułatwiły nieco życie miłośnikom rzadkich samochodów z Japonii i Wielkiej Brytanii. Wiele modeli z tych rynków nigdy nie było oferowanych z kierownicą po lewej stronie, bądź ich znalezienie w tej wersji jest bardzo trudne. Miłośnicy oddający się bez reszty swojej pasji, nie będą zważać na niegodności związane z wyprzedzaniem w ruchu prawostronnym oraz na koszty składek ubezpieczeniowych.


Pragniemy w szczególności odradzić zakupu „anglików” młodymi i niedoświadczonym kierowcom. W przypadku braku wystarczających umiejętności i doświadczenia, jazda tego typu samochodem może być niezwykle niebezpieczna. Jednak tak naprawdę samochody z kierownicą po prawej stronie powinni omijać wszyscy ci, którzy mogą kupić upatrzony model w wersji europejskiej. Ze względu na wysokie stawki OC, oszczędność przy zakupie takiego pojazdu jest pozorna, w przyszłości mogą się pojawić problemy z jego odsprzedażą, a wciąż nierozwiązana pozostaje kwestia bezpieczeństwa.0
recenzje

Wróć do spisu treści