Zabezpieczenie miejsca wypadku drogowego

Rozliczenia
Przejdź do treści

Zabezpieczenie miejsca wypadku drogowego

Fundacja Amber
Bycie uczestnikiem lub świadkiem zdarzenia drogowego to w dużej mierze traumatyczne przeżycie. Nawet w takiej sytuacji należy jednak zachować zimną krew. Konieczne jest podjęcie działań mających na celu udzielenie pomocy ofiarom i zabezpieczenie miejsca. Prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia to niewątpliwie bardzo cenna umiejętność, która ułatwi dotarcie do poszkodowanych i pozwoli uniknąć ewentualnych zagrożeń. Jednak wiele osób, nawet mimo szczerych chęci, nie bardzo wie jak zachować się na miejscu wypadku.
Tutaj znajdziesz kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci odpowiednio postępować na miejscu zdarzenia drogowego.
Punkt 1.
Starajmy się zostawić własny pojazd w miejscu bezpiecznym, aby nie blokować drogi innym kierowcom i nie stwarzać zagrożenia kolejnej kolizji.
Punkt 2.
W miarę możliwości oznakujmy własny pojazd i miejsce zdarzenia – włącz światła awaryjne, zaciągnij hamulec ręczny, ustaw trójkąt ostrzegawczy, załóż kamizelkę odblaskową, miej pod ręką apteczkę pierwszej pomocy, a także gaśnicę.
Trójkąt ostrzegawczy należy umieścić w odpowiednio oddalonym miejscu. Odległość ustawienia trójkąta od miejsca zdarzenia zależy od rodzaju drogi (inna będzie na drodze gminnej, inna na autostradzie), warunków atmosferycznych, rzeźby terenu, itd.

 • Trójkąt ostrzegawczy ustawiamy w odległości 30- 50 metrówod pojazdu i włączamy światła awaryjne w przypadku, gdy do zdarzenia doszło poza obszarem zabudowanym – postój na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, czy na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości.
 • Trójkąt ostrzegawczy ustawiamy w odległości nie większej niż 1mod pojazdu i włączamy światła awaryjne w przypadku, gdy do zdarzenia doszło na obszarze zabudowanym – postój na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione.
 • Trójkąt zawsze ustawiaj przed zakrętem. Natomiast w terenie pagórkowatym, ustaw trójkąt przed górą/pagórkiem.
Punkt 3.
Dokonujemy oceny miejsca zdarzenia, którą następnie przekazujemy dyspozytorowi medycznemu. Na początku należy ocenić, czy miejsce wypadku jest bezpieczne.
 1. Jak mogło dojść do wypadku?
 2. W jakich warunkach miał miejsce wypadek?
 3. Jeśli wypadek miał miejsce na „zwykłej, miejskiej drodze”, to czy jest na niej duży ruch?
 4. Czy istnieje zagrożenie wybuchu lub skażenia substancjami toksycznymi?
 5. Czy Ciebie lub kogoś innego może porazić prąd?
Punkt 4.
Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie aut uczestniczących w wypadku -wyłącz zapłon i wyjmij kluczyki ze stacyjki. Warto pamiętać, żeby sprawdzić, czy w pojazdach uczestniczących w kolizji znajdują się karty bezpieczeństwa. Karta bezpieczeństwa ma format kartki A4 i przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Dzięki temu można skrócić czas akcji ratowniczej o 30 proc.
Punkt 5.
W trakcie zabezpieczania miejsca wypadku trzeba koniecznie zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać służby ratownicze. Podczas rozmowy z dyspozytorem należy przekazać mu maksymalnie dużo informacji na temat zdarzenia. Pamiętaj, nikt nie wymaga od Ciebie określenia dokładnego stanu poszkodowanych, powiedz po prostu co widzisz – czy poszkodowani są przytomni, czy mają rozległe urazy itp.
 1. przedstaw się;
 2. powiedz co się stało;
 3. opisz gdzie miał miejsce wypadek;
 4. ile osób jest poszkodowanych;
 5. w jaki sposób są poszkodowani;
Pamiętaj, że powiadomienie odpowiednich służb jest Twoim prawnym obowiązkiem
Punkt 6.
Jeśli jest bezpiecznie i nic Ci nie zagraża podejdź do samochodu poszkodowanego i przystąp do udzielenia doraźnej pomocy ofiarom zdarzenia. Uwaga – lepiej nie wyciągaj poszkodowanych z wnętrza wraku. Z uwagi na ewentualne urazy kręgosłupa można w ten sposób wyrządzić jedynie większą krzywdę.
Filmy instruktażowe :
 1. Jak pomóc poszkodowanemu w wypadku drogowym? (kliknij tutaj)
 2. Jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację u osoby poszkodowanej w wypadku drogowym? (kliknij tutaj)
 3. Jak powinien zachować się kierowca w sytuacji potrącenia pieszego? (kliknij tutaj)
Źródło: moto.pl, Akademia Pierwszej Pomocy
0
recenzje

Wróć do spisu treści